Polish Jazz podsumowanie

Blog Polish Jazz podsumowuje rok 2018!

Na łamach prężnie działającego bloga Polish Jazz (polish-jazz.blogspot.com) znalazło się podsumowanie minionych dwunastu miesięcy.

Archiwalnym nagraniem 2018 roku został album "Circulations" Jerzego Miliana - dziękujemy! A to nie koniec, bo nasze płyty znalazły się w indywidualnych listach wszystkich (!) członków redakcji. Dlatego obok nagrań Jerzego Miliana zrealizowanych w Belgii na stronie można znaleźć także wzmianki o "Trzeciej łzie od słońca" Cytrusa, "Dnie przestrzeni" Show Bandu oraz jeszcze jednej płycie z udziałem Jerzego Miliana: "Bez przesady".

Dziękujemy bardzo i wracamy do pracy nad kolejnym tegorocznymi płytami. Także z kręgu jazzu - szczególnie szczęśliwi powinni być wiosną fani perkusji, piana Fendera i... fletu.


Chandelier wg DPRP

Chandelier wg DPRP

Holenderski internetowy magazyn poświęcony rockowi progresywnemu, DPRP, przygotował specjalną edycję z okazji reedycji płyt Chandelier.

Pod tym adresem znajdziecie krótki wywiad z zespołem, w którym basista grupy, Christoph Tiber, wspomina okres działalności grupy z wdzięcznością i nostalgią. Możliwość tworzenia muzyki z myślącymi podobnie osobami, nagrywania wspólnych płyt i grania w takich miejscach jak Paryż czy Tivoli w Utrechcie - to była duża radość dla małego zespołu z małego miasta, jakim jest niemieckie Neuss. Teraz zrobilibyśmy pewnie wiele rzeczy inaczej (...), ale jestem szczęśliwy jak to wszystko się poukładało.

Wywiadowi towarzyszą recenzje obu płyt. W dziesięciostopniowej skali "Pure" otrzymało 8,5, a "Facing Gravity" aż 9,5 punktu oraz określenie mianem heart-warming, miraculously fulfilling re-release!

W przygotowaniu trzeci album zespołu, "Timecode". Miał się ukazać teraz, w okolicach lutego, ale będzie chwilę później - ale za to z dodatkowym CD pełnym niepublikowanych nagrań z całej działalności zespołu, a także... kilkoma nowymi dźwiękami!


ORM @ Record Collector

ORM wśród najlepszych reedycji 2018 roku!

Brytyjski miesięcznik Record Collector opublikował listę najlepszych reedycji 2018 roku. Wśród nich - nasze wznowienie "Discofil" formacji ORM!

Record Collector, jak co roku, wybiera najlepsze płyty ostatnich dwunastu miesięcy. Wśród archiwaliów i reedycji, na 23. miejscu znalazł się "Discofil" czeskiego projektu ORM, wznowiony przez nas w styczniu ubiegłego roku. Dziennikarze Record Collectora zasugerowali się chyba zbytnio nazwą wykonawcy, bo firmę podpisali jako GRM - ale nie zmienia to faktu, że bardzo nas cieszy to zaszczytne wyróżnienie. Jedyne polskie wydawnictwo z czeską muzyką w podsumowaniu brytyjskiej prasy! Przypomnijmy, że tytuł był także recenzowany na łamach Record Collectora - otrzymał wtedy cztery gwiazdki (na pięć możliwych).

ORM @ Record Collector

Do wydanego roku temu "Discofila" kilkanaście dni temu dołączył "Tropic", drugi album zespołu - przygotowany przez nas w podobnej formule, uzupełniony o kolejne nagrania singlowe. Oba tytuły można kupić w naszym sklepie internetowym.


Andrzej Kazmierczak (fot Anna Piątkowska / muzyktomania.blogspot.com)

Andrzej Kaźmierczak wspomina Cytrusa

Kilka dni temu dotarła do nas smutna wiadomość. Zmarł Andrzej Kalski, perkusista znany m.in. z zespołów Cytrus i Savana. Dowiedzieliśmy się o tym dokładnie w chwili, gdy chcieliśmy podzielić się z Wami pewnym wywiadem.

Blog Muzyktomania, prowadzony przez Annę i Tomasza Piątkowskich, recenzował już pewien czas temu naszą instrumentalną kompilację Cytrusa, "Trzecia łza od słońca". Teraz opublikowali obszerny wywiad z gitarzystą Andrzejem Kaźmierczakiem. Ten, razem z przyjacielem zespołu, Mietkiem Pawlakiem, szeroko opowiada o historii zespołu i ich przygodach. Warto przeczytać te barwne wspomnienia tutaj - choćby po to, by się dowiedzieć jak pierwotnie miała się prezentować "Bycza krew"!

Andrzej Kazmierczak (fot Anna Piątkowska / muzyktomania.blogspot.com)

Na zdjęciu Andrzej Kaźmierczak (fot. Anna Piątkowska / muzyktomania.blogspot.com)


Jacek Skubikowski - Wyspa dzikich (CD+DVD)

Polifonia o najdziwniejszym ojcu polskiej elektroniki

Był także Polak, który kupił sobie TB-303, żeby – nie uwierzycie – korzystać z niego DOKŁADNIE tak, jak to sobie wymyślili jego projektanci. Czyli grał na gitarze swoje inspirowane bluesem partie, ale w podkładzie słychać było automat perkusyjny i kwaśne basy trzysta trójki. Znacie tego bohatera bardzo dobrze.

"Wyspa dzikich" Jacka Skubikowskiego ukazała się pod koniec września i spotyka się z doskonałym przyjęciem słuchaczy. Dostrzegają ją także media - pojawiła się m.in. w radiowej Jedynce, a teraz Bartek Chaciński poświęcił postaci Jacka Skubikowskiego wpis na Polifonii. Pisze w nim, że warto się wybrać z nostalgiczną (w moim wypadku przynajmniej) wizytą na Wyspę dzikich – choćby po to, żeby poznać najlepszą płytę Skubikowskiego. Całkowicie podzielamy tą opinię!

 


Mikołaj Hertel - Dźwięki dalekiego świata (CD)

Piszą o... Mikołaj Hertel i Mateusz Święcicki

Nasza elektroniczna ofensywa z końca stycznia doczekała się pierwszych reakcji dziennikarzy!

  • Dziennik Gazeta Prawna – wywiad z Mikołajem Hertlem
  • Polityka - recenzja "Halo Wenus" (4/5)
  • Do Rzeczy - recenzja "Halo Wenus" (4/5)
  • Polskie Radio Trójka - HCH - obszerna prezentacja obu albumów