W drugiej połowie lat 70. firma Wifon, będąca wydawniczą odnogą Polskiego Radia i Telewizji, była potentatem na rynku kaset magnetofonowych. Ciekawie uzupełniała ofertę Polskich Nagrań zarówno o produkcje licencyjne, jak i autorskie realizacje – czy to tworzone na potrzeby Wifonu, czy kompilowane z zrealizowanych wcześniej nagrań radiowych. W drugiej połowie lat 70. magnetofony kasetowe były coraz popularniejsze, a zgrabne kasety stopniowo wypierały niezbyt poręczne szpule. Dzięki rozwojowi technologii, taśm tych można było słuchać także w samochodzie. Wifon, przygotowując swoje wydawnictwa, pamiętał również o kierowcach.

Powstała cała seria kaset, które w teorii miały być idealnym towarzyszem samochodowych wojaży. Raczkujący Alex Band zarejestrował zbiór adaptacji popularnych przebojów („Za kierownicą”), poznańska Orkiestra Rozrywkowa PRiTV pod batutą Zbigniewa Górnego ostrzegała „Nie oślepiaj”, a Arp Life proponował podróż „Z bezpieczną szybkością”. Ten ostatni materiał przynosił kilka utworów znanych już z winylowego albumu „Jumbo Jet”, wzbogaconych o nieznane dotąd, późniejsze nagrania projektu Andrzeja Korzyńskiego, Macieja Śniegockiego i Mateusza Święcickiego (całość dostępna w naszej antologii zespołu).

Podobnie postąpiono z utworami Orkiestry Polskiego Radia w Łodzi pod dyr. Henryka Debicha. Kaseta „Szerokiej drogi” przynosiła dużo nowego materiału oraz drobne reminiscencje z lat wcześniejszych, z uwzględnieniem fragmentów albumu „String Beat”. Reszta nagrań to część większej, wspaniałej całości, jaką były radiowe sesje Orkiestry w 1978 roku.

I to jeden z powodów, dla których nie zdecydowaliśmy się na proste wznowienie „Szerokiej drogi” w postaci CD i płyty winylowej. Raz, że materiał pokrywa się ze „String Beat”. Dwa, że nie udało się nam odnaleźć okładkowego zdjęcia w jakości pozwalającej na zrobienie dobrej, winylowej okładki. Trzy – i to rzecz najważniejsza – doskonałej muzyki, jaką Orkiestra PRiTV w Łodzi nagrała w 1978 roku było tak wiele, że nie sposób ją pominąć. Pierwszą częścią tej opowieści jest album „City”, a jego kontynuacją będzie planowany na styczeń 2021 roku zbiór „Horyzonty”. A to dopiero dokumentacja jednego (!) roku działalności Orkiestry…

Przy okazji: wszystkich pytających o winylową edycję „City” informujemy, że wszelakie znaki na ziemi, niebie i w tłoczniach wskazują na to, że jeśli nic nam nie pokrzyżuje planów, to winyl będzie jeszcze na grudniowe święta!