Trwa digitalizacja taśm z archiwów Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu. Dziś parę zdjęć i informacji zza kulis.

Od lipca Damian Lipiński z pomocą swoich magnetofonów i niespotykanej wręcz cierpliwości digitalizuje kolejne taśmy, jakie powstały w trakcie produkcji filmów we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. Każda z taśm to zupełnie osobna przygoda. Zarówno dla niego – bo stan zachowania poszczególnych nośników jest bardzo różny i czasami pozostawia wiele do życzenia, jak i dla nas – bo nie zawsze opisy pozostawione na pudełkach zgadzają się z zawartością taśmy. Zamiast muzyki z jednego z filmów Pawła Komorowskiego trafiliśmy na przegrane z trzeszczących singli rock’n’rolle… Ale bywają i zaskoczenia pozytywne: a to mało znane nagranie Arp Life pojawia się w niepublikowanych miksach, a to zamiast muzyki do jednego filmu telewizyjnego na szpuli są ilustracje do czterech obrazów. A nie jesteśmy nawet w połowie drogi, jeśli chodzi o zgranie i opracowanie tego materiału.

Bywają momenty bardzo trudne technicznie – jak choćby to, co widać powyżej. Nie dość, że taśma oddzieliła się od trzymającego ją (przynajmniej w teorii) środka, to jeszcze w czasie zgrań okazało się, że na szpulę nawinięto kilka różnych rodzajów taśmy, o różnych prędkościach, nie wszystkie zresztą we właściwym kierunku. A na koniec okazało się, że zamiast muzyki z uroczej komedii z połowy lat 60. na taśmie są jedynie efekty jazdy samochodem wykorzystywane w filmie. Ale – jak już wspomnieliśmy – to nawet nie jest połowa drogi, więc wszystko jeszcze przed nami.

Wiele osób pytało o konkretne tytuły i filmy – na wiele z tych pytań możemy odpowiedzieć twierdząco, ale za wcześnie jest, by mówić o konkretach typu data i forma wydania. Póki co wiemy jedynie, że od przyszłego roku kalendarzowego częstotliwość filmowych wypraw GAD Records na pewno ulegnie co najmniej podwojeniu. Tak, to będzie big deal.

Pierwszy owoc współpracy Centrum Technologii Audiowizualnych i GAD Records, ścieżka dźwiękowa z pierwszej serii „Czterech pancernych i psa”, ukaże się na CD 20 listopada. Wersja winylowa w pierwszym kwartale 2021 roku.