W najbliższą środę w Chorzowie wyjątkowe spotkanie – wspomnienie o Zygmuncie Wicharym przy premierowych dźwiękach dziesięciocalowego winyla GAD Records, który wydaliśmy we współpracy z Miastem Chorzów i Vinyl Festiwalem.

Zygmunt Wichary to legenda polskiego jazzu. Urodzony w Chorzowie w 1928 roku aranżer, kompozytor i bandleader w latach 50. wspiął się na szczyt. Popularyzował muzykę jazzową z pomocą angielskich wokalistek Elisabeth Charles i Jeanette Johnstonne, rock and rolla z Bogusławem Wyrobkiem oraz piosenkę włoską i francuską z Katarzyną Bovery. Koncerty zespołu Zygmunta Wicharego spotykały się w całej Polsce – i nie tylko – z gorącym przyjęciem. Zmarł przedwcześnie w 1966 roku.

Na szczęście zostawił po sobie sporo nagrań, które w latach 50. i 60. ukazywały się na singlach oraz płytach 10-calowych. Zarejestrował też wiele utworów dla Polskiego Radia w Warszawie. Te sesje, dotąd niepublikowane, powracają teraz w formie limitowanej, ekskluzywnej 10-calowej płyty winylowej oraz płyty CD. Wydawcą – we współpracy z Miastem Chorzów i pod patronatem Vinyl Festiwalu – jest GAD Records.

Zapraszamy serdeczne do Kawiarnii & Galerii KAMIENICA w Chorzowie (Rynek 7), gdzie spotkamy się w środę 19 grudnia, o godzinie 18:00. Anna Piontek, tropiąca od kilku lat zawiłą, wciągającą i wciąż tajemniczą biografię Zygmunta Wicharego, opowie o artyście, przypominając o jego 90. rocznicy urodzin. Będziemy także świętować premierę wspomnianej już, wyjątkowej płyty, której fragmentów posłuchamy z adekwatnego sprzętu zapewnionego przez Vintage Audio Shop.