Vinyl Festival 2019

Wielka Giełda Płyt na Chorzów Vinyl Festival

Już jutro jeden z głównych punktów chorzowskiego Vinyl Festivalu: Wielka Giełda Płyt. Oprócz licznych jak zawsze wystawców z całego kraju pojawi się też analogowe AC Records oraz - jak przed rokiem - GAD.

Zapraszamy serdecznie! Będziemy mieli nasz kompletny katalog na CD, kilka znalezisk z archiwum (ktoś szuka "Na kosmodromie"?), ostatnią gadową slipmatę na Ziemi, outlet w absurdalnie niskich cenach, backstage passy z akcji "Chorzów gra Miliana", a także absolutnie ostatnie egzemplarze unikatowej, sklepowej wersji repressu Sondy na winylu.

Widzimy się w Sztygarce o godzinie 10:00 i jesteśmy do 16:00. A popołudniu zachęcamy do pozostania w Sztygarce, bo czeka Was tam winylowe szaleństwo z festiwalem Woodstock w tle. O 16:30 wernisaż wystawy Adama Lempy "Portrety muzyków", o 17:00 sympozjum "Zanim zwiędną kwiaty, czyli… pół wieku po Woodstock", o 18:30 prezentacja kultowych gitar z kolekcji Wojciecha Łukawskiego, od 18:00 plenerowa scena muzyczna (zagrają Mikrokosmos, Heart Hunters, Highfive). Będzie też pokaz słynnego dokumentu o festiwalu Woodstock oraz loty balonem, z gramofonem i odsłuchem płyt winylowych z panoramą Chorzowa w tle!


Wiesław Wilczkiewicz All About Jazz

Wiesław Wilczkiewicz świętuje pół wieku na scenie

9 marca w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie wyjątkowy koncert. Wiesław Wilczkiewicz, znany m.in. z zespołów Dżamble, Alex Band i własnej formacji Fly Ensemble, będzie świętował 50. lat swojej artystycznej drogi.

Wiesław Wilczkiewicz to jeden z najciekawszych w Polsce gitarzystów - sprawdzający się nie tylko jako solista, ale także jako fenomenalny akompaniator. Regularnie powraca na wydawanych przez nas płytach - najpierw za sprawą reedycji albumów Alex Bandu, potem dzięki wydaniu studyjnych nagrań jego solowego projektu Fly Ensemble z lat 80., a nie tak dawno - za sprawą funkowo-soulowych eskapad Dżambli z końca lat 70.

Podczas jego jubileuszowego występu 9 marca w Nowohuckim Centrum Kultury wystąpią m.in. Grażyna Łobaszewska, Urszula Dudziak, Marek Piekarczyk i Krzesimir Dębski. Bilety: 70 zł (do zarezerwowania na stronie centrum kultury).

Wiesław Wilczkiewicz All About Jazz


Zygmunt Wichary - Talizman (CD)

Wspomnienie o Zygmuncie Wicharym i premiera winyla!

W najbliższą środę w Chorzowie wyjątkowe spotkanie – wspomnienie o Zygmuncie Wicharym przy premierowych dźwiękach dziesięciocalowego winyla GAD Records, który wydaliśmy we współpracy z Miastem Chorzów i Vinyl Festiwalem.

Zygmunt Wichary to legenda polskiego jazzu. Urodzony w Chorzowie w 1928 roku aranżer, kompozytor i bandleader w latach 50. wspiął się na szczyt. Popularyzował muzykę jazzową z pomocą angielskich wokalistek Elisabeth Charles i Jeanette Johnstonne, rock and rolla z Bogusławem Wyrobkiem oraz piosenkę włoską i francuską z Katarzyną Bovery. Koncerty zespołu Zygmunta Wicharego spotykały się w całej Polsce – i nie tylko – z gorącym przyjęciem. Zmarł przedwcześnie w 1966 roku.

Na szczęście zostawił po sobie sporo nagrań, które w latach 50. i 60. ukazywały się na singlach oraz płytach 10-calowych. Zarejestrował też wiele utworów dla Polskiego Radia w Warszawie. Te sesje, dotąd niepublikowane, powracają teraz w formie limitowanej, ekskluzywnej 10-calowej płyty winylowej oraz płyty CD. Wydawcą – we współpracy z Miastem Chorzów i pod patronatem Vinyl Festiwalu – jest GAD Records.

Zapraszamy serdeczne do Kawiarnii & Galerii KAMIENICA w Chorzowie (Rynek 7), gdzie spotkamy się w środę 19 grudnia, o godzinie 18:00. Anna Piontek, tropiąca od kilku lat zawiłą, wciągającą i wciąż tajemniczą biografię Zygmunta Wicharego, opowie o artyście, przypominając o jego 90. rocznicy urodzin. Będziemy także świętować premierę wspomnianej już, wyjątkowej płyty, której fragmentów posłuchamy z adekwatnego sprzętu zapewnionego przez Vintage Audio Shop.


Poznan_Miliana_2018

Poznań Miliana. Aplikacja, płyta, koncert!

Dzisiaj nie o naszym wydawnictwie, ale o jednym z naszych najważniejszych artystów. Pamięć o Jerzym Milianie trwa. W jego rodzimym Poznaniu Maciej Fortuna robi wszystko, by o najważniejszym polskim wibrafoniście jazzowym nie zapomniano. 

W zeszłym roku w ramach projektu powstała edukacyjna aplikacja „Poznań Miliana” zawierająca utwory kompozytora, w formie podkładów muzycznych, które można dowolnie moderować pod względem tempa, natężenia dźwięku, oraz wyboru poszczególnych ścieżek audio. W tym roku pojawia się album zawierający współczesne interpretacje utworów Jerzego Miliana w odsłonie big-bandowej, a jego premiera łączy się z rocznicą działalności "nowej" Poznańskiej Piętnastki.

Maciej Fortuna: Jerzy Milian współtworzył formację i komponował dla Poznańskiej Piętnastki, ja zaś, decydując się na reaktywowanie zespołu i objęcie nad nim kierownictwa artystycznego, nie mogłem wręcz nie połączyć tych legend. Dlatego postanowiliśmy nagrać płytę, efekt ponad rocznej pracy zespołu, który tworzony dziś przez muzyków młodego pokolenia spotyka się na próbach, warsztatach i koncertach, by dać słuchaczom to, co swój pierwowzór: muzykę rozrywkową na najwyższym poziomie.

Wydawnictwo jest owocem wielu miesięcy pracy artystów związanych ze środowiskiem muzycznym Wielkopolski. Cotygodniowe próby i liczne koncerty a także warsztaty, które muzycy zespołu prowadzili dla lokalnych społeczności, przyniosły wymierny efekt w budowaniu unikalnego brzmienia orkiestry. W składzie Poznańskiej Piętnastki pojawiło się sześć instrumentów dętych, czworo wokalistów, rozbudowana sekcja rytmiczna i elektronika. To skład młody i dynamiczny, symbol witalności muzyki jazzowej i estradowej współczesnego Poznania.

Koncert premierowy zapowiadający płytę Jerzy Milian / Maciej Fortuna / Poznańska Piętnastka „Big Club Band” będzie miał miejsce 9 grudnia 2018 r. o godzinie 19:00 w Domu Tramwajarza przy ul. Słowackiego 19/21 w Poznaniu. Na wydarzenie wstęp wolny. Ponadto wszyscy goście otrzymają pamiątkowy egzemplarz albumu CD!

Projekt dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.

Szczegóły na stronie www.milian.poznan.pl

Poznan_Miliana_2018


Katarzyna Gärtner / Czerwono-Czarni - Msza beatowa „Pan przyjacielem moim” (CD)

Reedycje wyjątkowych płyt z katalogu Polskich Nagrań!

Takie wiadomości uwielbiamy przekazywać. Dzięki Warner Music Poland zaczynamy odkrywać na nowo porywające, intrygujące, niekiedy unikatowe albumy z katalogu Polskich Nagrań. I to już za tydzień - od reedycji pierwszej w Polsce i Europie mszy beatowej.

Poniżej pełna informacja prasowa:

WYJĄTKOWE PŁYTY Z KATALOGU POLSKICH NAGRAŃ POWRÓCĄ W WERSJACH CD Z POMOCĄ GAD RECORDS.

Warner Music Poland, od 2015 roku właściciel katalogu Polskich Nagrań, sięgnie wraz z GAD Records po mniej oczywiste, często zaskakujące albumy ze swojego bogatego archiwum, by dać im drugie życie.

Współpraca między firmami zakłada publikację starannie wybranych tytułów z obszernego katalogu Polskich Nagrań. Każdy album zostanie wznowiony na płycie CD i uzupełniony o nowe, kolekcjonerskie książeczki ze zdjęciami i historią powstawania nagrań. Tam, gdzie będzie to możliwe, podstawowy materiał zostanie uzupełniony o nagrania dodatkowe, niekiedy wcześniej niepublikowane. Albumy będą także dostępne w dystrybucji cyfrowej.

Pierwszy tytuł ukaże się 30 listopada – po pięćdziesięciu latach od premiery winylowej edycji powróci „Msza beatowa Pan przyjacielem moim” Katarzyny Gärtner w wykonaniu Czerwono-Czarnych, wzbogacona, podobnie jak oryginalne wydanie, o trzy pastorałki. Pierwsze miesiące 2019 roku przyniosą kolejne tytuły – wśród nich znajdą się komplet nagrań studyjnego projektu Chorus & Disco Company, reedycja jedynej płyty warszawskiej formacji Kram oraz, po raz pierwszy w formie osobnego CD, „Geira” Haliny Frąckowiak z towarzyszeniem tria SBB. W dalszych planach bardzo szerokie spektrum stylistyczne – zawędrujemy zarówno do Doliny Jozafata, jak i na Tahiti.

Wszystkie edycje CD, zremasterowane z oryginalnych taśm z archiwum Polskich Nagrań, będą przygotowane w limitowanym nakładzie i dostępne za pośrednictwem sklepów internetowych empik.com oraz kultowenagrania.pl

Odpowiadamy na głos miłośników muzyki, którzy poszukują rzadszych nagrań, będących poza głównym nurtem popularności a muzycznie wartościowych, z wielu powodów atrakcyjnych. To albumy dla koneserów dobrego brzmienia, wysmakowanych muzycznie, poszukujących muzycznych przygód. Razem z profesjonalistami z GAD Records chcemy odkryć je ponownie, wznawiając te ciekawe albumy w odświeżonej aurze brzmieniowej i graficznej - mówi Alicja Szymańska, menadżer Polskich Nagrań.

Wspólna praca z Warner Music Poland nad eksploracją materiałów Polskich Nagrań to dla nas prawdziwy zaszczyt i radość. Mówimy o archiwum, które nie ma w Polsce odpowiednika – to jedyny w swoim rodzaju skarbiec polskiej kultury muzycznej XX wieku, w którym kolejne pokolenia mogą się przeglądać jak w zwierciadle. Ale co dla nas ważniejsze, obok tytułów wielkich i popularnych, które Warner regularnie wznawia – jak choćby serię Polish Jazz – w katalogu Polskich Nagrań znajduje się bardzo dużo muzyki, która umknęła szerszemu gronu słuchaczy bądź z upływem lat nieco o niej zapomniano. My jako GAD Records już od dekady szukamy takich pereł, które warto wyłowić, pokazać raz jeszcze i utrwalić dla przyszłych pokoleń. A archiwa Polskich Nagrań są pełne takich pereł, tak więc dzięki Warner Music Poland mamy co robić przez długi czas - mówi Michał Wilczyński, szef GAD Records.

Katarzyna Gärtner / Czerwono-Czarni - Msza beatowa „Pan przyjacielem moim” (CD)


Analogowe Niebo

Józef Skrzek w Planetarium Śląskim. Ostatni raz!

23 czerwca Józef Skrzek wystąpi w chorzowskim Planetarium Śląskim na wyjątkowym, solowym koncercie połączonym z projekcją nieba. To jedyna w swoim rodzaju, ostatnia okazja, by zobaczyć artystę w tym miejscu z gwiazdami wygenerowanymi przez analogowy projektor Zeissa.

Józef Skrzek, jeden z najbardziej twórczych i wciąż poszukujących muzyków na polskiej scenie, doskonale czuje się zarówno w skórze rockmana (prowadząc od lat legendarne SBB), występując w kościołach z recitalami organowymi czy odkrywając nowe wymiary muzyki elektronicznej w unikatowych przestrzeniach. W Planetarium Śląskim występuje od 35 lat, zapraszając do tego wyjątkowego atelier wykonawców z całego świata (grali tu m.in. Colin Bass z zespołu Camel, Michał Banasik, Misha Ogorodov czy współpracujący z Tangerine Dream Steve Schroyder). Regularnie powraca też do występów solowych, proponując słuchaczom wyjątkowe spotkania z analogowymi syntezatorami. Kilka z tych występów udokumentowano płytami (m.in. „Podróż w krainę wyobraźni”, „La Tempete”), ale zawarta na nich muzyka to tylko część tego niezwykłego spektaklu z prawdziwymi gwiazdami w roli głównej!

Od lipca rozpocznie się wielka przebudowa i modernizacja Planetarium Śląskiego, w ramach którego zostanie m.in. wymieniona aparatura do projekcji nieba. Dlatego koncert, jaki Józef Skrzek zagra 23 czerwca 2018 r. będzie ostatnią i naprawdę niepowtarzalną okazją, by sięgnąć wraz z artystą gwiazd.

„Analogowe niebo” Józef Skrzek dedykuje pamięci zmarłego w 2017 roku Mishy Ogorodova, doskonałego artysty z St. Petersburga, który dzielił z Józefem muzyczne fascynacje i zamiłowanie do syntezatorów Mooga.

Organizatorem koncertu jest agencja 3WWW.

Koncert Józefa Skrzeka „Analogowe niebo”
Chorzów, Planetarium Śląskie, Park Śląski, ul. Planetarium 1
23 czerwca 2018 r., godzina 19:00
bilety w cenie 45 zł do kupienia via Ticketmaster.pl (także w punktach naziemnych)

Analogowe Niebo


(fot. Adrian Tabor)

Tajemnice Krzysztofa Komedy

Za nami magiczny wieczór w chorzowskiej Sztygarce. W ramach akcji "Vinyl Fest po godzinach" spotkaliśmy się, by porozmawiać o Krzysztofie Komedzie. A wszystko z okazji winylowej edycji "People Meet and Sweet Music Fills the Heart".

Gościem wieczoru był Tomasz Lach, pasierb Krzysztof Komedy i autor doskonałych książek, pokazujących postać słynnego jazzmana i kompozytora muzyki filmowej nie tylko od strony zawodowej, ale przede wszystkim oddających doskonale jakim był człowiekiem. Nie zabrakło opowieści o tajemniczej śmierci artysty oraz tego, że to postać wciąż nieodkryta, a nowe fakty i szczegóły dotyczące jego życia wciąż - niemal pół wieku po jego śmierci - wypływają co chwilę na światło dzienne.

Przy okazji spotkania można było przedpremierowo nabyć winylową edycję albumu "People Meet...", który od dziś dostępny dla newsletterowiczów (radzimy sprawdzać mail i wszelakie foldery spamowe - różnie bywa), a od soboty - dla całej reszty świata.

Dziękujemy wszystkim za liczne przybycie, za zaproszenie ze strony Wydziału Kultury Miasta Chorzowa, za prowadzenie spotkania Wojciechowi Zamorskiemu, a za nieocenioną pomoc całej ekipie Sztygarki. W tych fantastycznych, industrialnych wnętrzach widzimy się ponownie w maju w ramach Vinyl Festivalu - 18.05 na koncercie Jazz Q (bilety już są, kosztują tylko 35 zł i lepiej nie czekać zbyt długo!), a 19.05 na wielkiej giełdzie płytowej, o której jeszcze opowiemy - będzie kilka niespodzianek! Ukłony także dla Adriana Tabora, który pojawił się na komedowym wieczorze z aparatem fotograficznym - czego kilka efektów poniżej.

Wojciech Zamorski, Tomasz Lach (fot. Adrian Tabor)
Wojciech Zamorski, Tomasz Lach (fot. Adrian Tabor)
Wojciech Zamorski, Tomasz Lach (fot. Adrian Tabor)
(fot. Adrian Tabor)
(fot. Adrian Tabor)

Krzysztof Komeda - People Meet... (LP)

Wieczór z Krzysztofem Komedą w Chorzowie - już za tydzień.

Już w maju druga edycja Vinyl Festiwalu. Ale miesiąc wcześniej, 5 kwietnia, w chorzowskiej Sztygarce w ramach cyklu „Vinyl Festiwal po godzinach” będzie można spędzić wyjątkowy, jazzowy wieczór.

Gościem Sztygarki będzie Tomasz Lach – pasierb Krzysztofa Komedy, autor książek „Ostatni tacy przyjaciele. Komeda, Hłasko, Niziński” oraz „Kumpel. O Komedzie, Zośce i innych”. Opowie o magicznych latach 60., wielkiej karierze Krzysztofa Komedy, jazzowych sukcesach i osiągnięciach na polu muzyki filmowej, ale przede wszystkim – o tym, jakim był człowiekiem.

Spotkaniu z autorem będzie towarzyszyć oczywiście muzyka z płyt Krzysztofa Komedy. Przede wszystkim z wydanego przez GAD Records albumu „People Meet and Sweet Music Fills the Heart”, który w Chorzowie będzie dostępny na winylu przedpremierowo – także w limitowanej, kolorowej wersji.

Vinyl Festiwal po godzinach: Komeda
5 kwietnia 2018 roku, 18:00
Chorzów, Sztygarka
wstęp wolny

Krzysztof Komeda - People Meet... (LP)


Jazz Q (fot. Petr Vorel)

Jazz Q powraca do Polski!

W latach 70. wypełniali największe sale koncertowe, a ich płyty sprzedawały się w potężnych nakładach. Po czterech latach od wyprzedanego koncertu w Łodzi wracają do Polski – tym razem na ekskluzywny koncert w ramach chorzowskiego Vinyl Festiwal.

Jazz Q, założone w Pradze w 1964 roku przez Martina Kratochvila, zaczynało jako zespół akustyczny, eksploatujący meandry modern jazzu. Od początku lat 70. grupa jednak zaczęła coraz mocniej flirtować z bluesem i rockiem progresywnym, stając się w końcu najważniejszym przedstawicielem jazz-rocka w Czechosłowacji. W 2013 roku grupa powróciła na scenę z premierowym albumem „Znovu”, pokazując, że nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

W Chorzowie Jazz Q zagra 18 maja 2018 r. w kompleksie Sztygarka. Specjalnie na Vinyl Festiwal muzycy przygotowali wyjątkowy koncert, organizowany w ramach obchodów dziesięciolecia wytwórni GAD Records, polskiego wydawcy zespołu. Martin Kratochvil i koledzy zaprezentują najważniejsze kompozycje z całego swojego dorobku – od tytułowego tematu z albumu „Pozorovatelna” po kompozycje z najnowszego albumu „Talisman”. Przed koncertem odbędzie się spotkanie autorskie z Martinem Kratochvilem, który opowie o licznych przygodach muzyka w Czechosłowacji. Zapraszamy!

18 maja 2018 r., 19:00
Chorzów, Sztygarka
Jazz Q
bilety: 35 zł (Ticketportal oraz w kasie Sztygarki)

Jazz Q (fot. Petr Vorel)


Kroniki Filmowe w Spatifie

P.Unity gra Kroniki Filmowe!

24 marca w Warszawie będziemy celebrować wydaną w ubiegłym roku kompilację Soul Service i GAD Records, "Kroniki Filmowe". W wydaniu... koncertowym!

P.Unity gra KRONIKI to projekt inspirowany kompilacją „Kroniki Filmowe: Polish Library Music 1963-78”. Zespół w sześcioosobowym składzie zagra własne interpretacje utworów z płyty, wymieszane nowymi aranżacjami autorskiego materiału, luźno nawiązującymi do „Kronik”. P.Unity, warszawski zespół eksplorujący funkowe korzenie, śmiało sięga po elektronikę i nie boi się eksperymentować z psychodelicznym soulem i rapem. Na koncertach wytwarza niesamowitą atmosferę pełną dynamiki i nieskrępowanej zabawy rodem ze świata Parliament-Funkadelic.

Przed koncertem odbędzie się prezentacja płyty, będącej ósmą już kompilacją w dorobku kolektywu didżejskiego Soul Service, a całość będzie w ramach Festiwalu Scenarzystów Script Fiesta.

24 marca 2018 r., 19:00
Warszawa, Spatif
bilety 20/30 zł

19.00 - prezentacja płyty (I piętro)
20.00 - koncert (I piętro)
22.00 - after party (parter)

Kroniki Filmowe w Spatifie