Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu ponownie sięga do bogatej przeszłości Wytwórni Filmów Fabularnych, której jest spadkobiercą. Po renowacji kostiumów, przyszedł czas na odkryte w archiwach CeTA taśmy z niepublikowaną muzyką filmową. Staną się one podstawą całego szeregu wydawnictw, które ukażą się we współpracy z GAD Records.

Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu działała jako samodzielny podmiot w latach 1954-2011. W WFF zrealizowano niemal 500 produkcji, filmów i seriali, w tym takie legendarne tytuły jak „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy, „Sami swoi” Sylwestra Chęcińskiego, „Rękopis znaleziony w Saragossie” i „Lalka” Wojciecha Jerzego Hasa, „Diabeł” i „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego oraz „Czterej pancerni i pies” Konrada Nałęckiego oraz „Stawka większa niż życie” Janusza Morgensterna i Andrzej Konica. Od 2011 instytucja działa jako Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA.

Oprócz naszej bieżącej statutowej działalności – przede wszystkim produkcji filmowej, edukacji i promocji kultury, realizujemy także inicjatywy mające na celu utrwalanie historii oraz dorobku WFF i polskiego kina, a także przybliżanie ich kolejnym pokoleniom. Kilka lat temu renowacji poddanych zostało ponad 100 kostiumów z filmów realizowanych w Wytwórni, a w tym roku dzięki współpracy z GAD Records, rozpoczęliśmy proces digitalizacji taśm dźwiękowych z muzyką z filmów powstałych w WFF, których pokaźny zbiór odkryliśmy w naszym archiwum. Część z nich zawiera oryginalne sesje nagraniowe do obrazów produkowanych we Wrocławiu. Niebawem niektóre z tych nagrań ukażą się w formie płyt, a wybrane trafią także do dystrybucji cyfrowej. Możemy już zdradzić, że pierwszym z nich będzie muzyka z pierwszego sezonu serialu „Czterej pancerni i pies”, co z pewnością ucieszy wielu miłośników tej kultowej produkcji – mówi Robert Banasiak, dyrektor CeTA.

Ścieżka dźwiękowa do serialu Konrada Nałęckiego „Czterej pancerni i pies”, skomponowana przez Adama Walacińskiego, to niezwykle plastyczna, orkiestrowa podróż, pełna niepokoju, emocji i podniosłych motywów. Oryginalne motywy wykorzystane w pierwszych ośmiu odcinkach serialu uzupełnia słynna „Ballada o pancernych” w wykonaniu Edmunda Fettinga oraz obie wersje „Wołam ciebie” Wojciecha Kilara (znanej jako „Piosenka radiotelegrafistki”). Muzykę uzupełni książeczka ze szkicem na temat nagrań, szczegółowym opisem wykorzystania poszczególnych motywów w serialu, oryginalnymi fotosami i memorabiliami.

Temat archiwalnych nagrań muzyki filmowej pojawił się już w okresie powstawania Centrum Technologii Audiowizualnych. Ale wówczas wiadomo było jedynie, że przetrwało kilka taśm z efektami dźwiękowymi. Wszystko zmieniło się w marcu tego roku, gdy ujrzałem zdjęcie archiwum CeTA, a na nim kilkaset taśm, wśród nich – uznane od dawna za zniszczone – nagrania z „Diabła” Andrzeja Żuławskiego. Dla mnie to nie jest odkrycie miesiąca czy roku – to absolutnie znalezisko dekady. Tym bardziej jestem szczęśliwy, że możemy wraz z Centrum współpracować przy digitalizacji i uporządkowaniu tego archiwum oraz skorzystać z wrocławskich produkcji na naszych wydawnictwach. Prawa powiązane z każdym z tych tytułów są dość zawiłe, ale zrobimy co w naszej mocy, by najciekawsze nagrania ujrzały światło dzienne. Zaczynamy od rzeczy absolutnie kultowej: „Czterej pancerni i pies” to serial, o którym nie trzeba chyba wiele mówić. Wszyscy doskonale pamiętają tytułową piosenkę w wykonaniu Edmunda Fettinga. Ale muzyka ilustracyjna Adama Walacińskiego to wartość sama w sobie, perfekcyjnie zaaranżowana, wykorzystująca w pełni możliwości orkiestry, a ponad wszystko – wciąż doskonale brzmiąca po tylu latach. Mam nadzieję, że to dobry zwiastun tego, co się w kwestii muzyki filmowej w naszych wydawnictwach będzie działo w 2021 roku – mówi Michał Wilczyński, szef GAD Records.

Wersja CD z muzyką z serialu „Czterej pancerni i pies” ukaże się 20 listopada 2020 r. (przedsprzedaż rusza 2 listopada). W przygotowaniu jest także wersja winylowa, której premiera planowana jest w pierwszych miesiącach 2021 r.

O Centrum Technologii Audiowizualnych
Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA) we Wrocławiu jest państwową instytucją kultury podległą pod Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, spadkobiercą Wytwórni Filmów Fabularnych (1954-2011). CeTA to miejsce umożliwiające realizację wszystkich etapów profesjonalnej produkcji filmowej i TV. Działalność instytucji obejmuje także edukację i profesjonalizację zawodową w zakresie nowych technologii i filmu, a także upowszechnianie kultury oraz promowanie technologii multimedialnych. CeTA dysponuje kompleksową infrastrukturą i profesjonalnym zapleczem technicznym (m.in. dwie hale zdjęciowe, w tym studio z greenboxem, sala kinowa, studia dźwiękowe, studio animacji, pracownie komputerowe).
www.filmstudioceta.pl

Czterej pancerni i pies